Szekszárdi Kamarazenekar
A Szekszárdi Kamarazenekar, Tolna Megye egyetlen vonós kamarazenekara 1984-ben alakult, 1984 december 21-én adta első nyilvános koncertjét, a Tolna Megyei Művészetekért Emlékplakett tulajdonosa, Nívódíjas Kamarazenekar,a 2017 évi KÓTA díjtulajdonosa Szekszárd Megyei Jogú Város Kiemelkedő Művészeti Együttesei közé tartozik e cím megalapítása óta. Borsiczky Iván elnök és Földesi Lajos művészeti vezető irányításával a zenekar mindig a muzsika színvonalas megszólaltatásával törekszik a klasszikus zenét kedvelő közönség igényeinek kielégítésére. Tagjai zenei pályára készülő fiatalok és lelkes amatőrőr zenészek (orvosok, műszaki értelmiségi, óvónő, pedagógus, stb..), valamint zeneiskolai tanárok, akik mély küldetéstudattal muzsikálnak. Törekvésük a zeneirodalom ritkán játszott, vagy méltatlanul feledett gyöngyszemeinek felkutatása és közkinccsé tétele. Feladatuknak tartják a komolyzene népszerűsítését, a zenei ismeretterjesztést és ízlésformálást ingyenes és ifjúsági koncertek adásával is. Amatőr művészeti együttesként ezt professzionális színvonalon teljesítik.
Évente visszatérően játszanak Szekszárdon és a megye szinte valamennyi városában, de a kisebb településein is-különös tekintettel a hátrányos helyzetűek kulturális fesztiváljaira- valamint svájci, németországi turnén szerepeltek. Meghívottként szereplői voltak a Veszprémi Kamarazenekari Fesztiválnak, a kapolcsi Művészetek Völgye rendezvénysorozatnak és a Kőszegi Kamarazenekari Fesztivál visszatérő résztvevői. Rendszeresen részt vesznek a megye Német Nemzetiségi Egyesülete és Német Kisebbségi Önkormányzatának kulturális megmozdulásain a Szekszárdi Pünkösdi Napokon, melynek szerves része volt a hazai és külföldi kamarazenekarok, szólisták, a megye zeneiskoláinak tehetséges növendékei részvételével megrendezésre kerülő Kamarazenekari Fesztivál.
Fennállása alatt a zenekar 320 koncertet adott, több mint 260 mű megszólaltatásával. Koncertjein a hazai és országhatárainkon túli tehetséges fiatalok mellett rendre jeles vendégművészek és karmesterek lépnek fel -. Többek közt Ágoston András, Csapó Éva, Dienes Gábor, Falvai Sándor, Geiger György, Gyöngyösi Zoltán, Járdányi Gergely, Járdányi Zsófia, Kiss András, Kocsis Andrea, Kovács Dénes, Matúz István, Matúz Gergely, Medveczky Ádám, Oláh Vilmos, Onczai Csaba, Ruha István, Sebestyén János, Tóth János,Vermes Mária. Működése alatt két rádiós közvetítésen, TV felvételen szerepelt. Egy DVD lemezt, két önálló CD lemezt adott ki. Ezen felül egyet a németországi Tiengeni Katolikus Kórus közreműködésével,valamint kettő koncertfelvételt. Földesi Lajos Pro Urbe Szekszárd díjas hegedűművész - a megye szülöttje, a Budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola docense - nagy szakértelemmel és művészi elhivatottsággal, jelentős áldozatok vállalásával irányítja a kamarazenekar munkáját.
1999 október 23-án délután a Belvárosi Római Katolikus templomban a városi vezetés koszorúzása után felcsendült a Szekszárdi Kamarazenekar hangversenye, amikor W. A. Mozart Requiem művét adták elő a Pestszentlőrinci Római Katolikus Főplébánia énekkarával és a dombóvári Kapos kórussal közösen. A hangverseny sikere történelmivé vált a zeneker életében. Azóta a Szekszárdi Kamarazenekar önként felvállalt kulturális missziója az október 23-i városi megemlékezés keretében olyan ünnepi emlékkoncert előadása, mellyel a zene egyetemes nyelvén a legméltóbban tudnak ők és általuk a hallgatóság is az 56-os hősök és a szabadság eszméje előtt tisztelegni, a zenei élmények hatására az 1956-os forradalom igaz üzenetét megélni. A Szekszárdi Kamarazenekar október 23-án előadott emlékezetesen szép és minőségi hangversenyei a belvárosi római katolikus templomban vagy a Művészetek Házában folyamatosan bizonyítják a zenekar rendületlen elköteleződését a szabadság eszméje iránt, mellyel a felnövekvő és felnőtt nemzedék életében a minőségi emlékezést teljesítik ki.
Ezzel a közel két évtizedes művészeti szolgálatukkal érdemessé váltak a „Szabadságért Szekszárd” kitüntetésre.