Közjóért kitüntető cím
2020
Bacs Józsefné
Bacs Józsefné már a családja negyedik generációs képviselője, aki Szekszárdon él és dolgozik. Munkahelyei a Szekszárdi Nyomda, az Úttörőház, a Lakáskarbantartó Szövetkezet, a Gyógypedagógiai Intézet (szakoktató Paradicsompuszta) és a Szent László Szakképző Intézet voltak. Tíz évig egyéni vállalkozóként (kereskedő) dolgozott, majd 2013-tól nyugdíjas. Iskolás korától kezdve, mindig tevékenyen részt vállalt az iskoláját, munkahelyét, szűkebb-tágabb szekszárdi környezetét építő-szépítő társadalmi munkákban, közösségi összefogásban. Munkaidején és feladatkörein kívül is sokat foglalkozott a gyerekek, fiatalok nevelésével, tanításával a szakköri foglalkozásokon. Pártfogó csoportvezetője volt börtönviselt munkásoknak. A családjától elvéve időt áldozott az elesett, fogyatékos - gyakran szülő nélküli - gyerekekkel való foglalkozásra, megsegítésükre. Rendszeresen szervezett részükre gyűjtéseket.
Számos helybeli szervezetet, rendezvényt is támogat anyagilag. Legutóbb (2019) egy festménye árverésén kapott összeggel támogatott egy súlyos balesetet szenvedett fiatal fotóst. Rendszeresen adományoz a Szekszárdi Református Gyülekezet jótékonysági akcióin. Figyelmet fordít a nyugdíjas korosztályra is. Minden segítséget megadva az időseknek rendszeresen szervez kulturális programokat a részükre.
Bacs Józsefné 2005-ben, ötven évesen kezdett a festészettel foglalkozni. A sok közös festés és számos alkotótáboros beszélgetés során szembesült azzal, hogy az amatőr művészeknek alig van lehetőségük az alkotásaik bemutatására. 2010-ben az Ady Endre Szakképző Iskola vezetőségének engedélyével megkezdte a kiállítások rendezését a „Porta Galériában”. Eleinte az intézmény ügyes kezű dolgozói, kreatív tanárai és a diákok kaptak lehetőséget a bemutatkozásra. Fotósok, gyöngyfűzők, ékszerkészítők, fafaragók, hímzők, textilmunkák készítőit ismerhette meg a galérián naponta többször közlekedő diákság és az iskola dolgozói. Az iparitanulók mesterremekei és a diákok készítette fotók is itt lettek kiállítva. A Népújságban megjelentetett hirdetések pedig az „utca emberét” is behozták és egyre többen vettek részt a műsoros megnyitókon.
2013-ban a Porta Galéria, „Székely Galériává” nemesült. Ennek a galériának lett a rendszeres és önzetlen gondozója. Havonta más-más amatőr alkotónak rendezett, rendez, szervez kiállítást, megadva az első bemutatkozás lehetőségét is. 2019 végéig a közel száz alkalom során a képzőművészet, a kézművesség szinte minden ágát képviselő egyéni és csoportos kiállítások kaptak teret. De láthatók voltak különleges hobbik tárgyai és gyűjtemények is. Jól működik a galéria, ezt az is mutatja, hogy az amatőrök mellett a végzett művészek is szívesen fogadták Bacs Józsefné felkérését egy-egy kiállításra. (többek közt Cs. Vasvári Ibolya, Decsi Kiss János) A megnyitásra felkért személyek nívós és közérthető méltatásai egyre több érdeklődőt vonzottak az iskola falai közé.
A megnyitók lehetőséget és alkalmat adtak, adnak az irodalom és a zene művelőinek is. Az iskola diákjai mellett a szekszárdi dolgozó vagy nyugdíjas műkedvelők is bemutatkozhatnak. Az, hogy mára ez a galéria a szekszárdi és a megyében tevékenykedő számos alkotónak bemutatkozó tere lett, az Bacs Józsefné önzetlen, kitartó és alázatos munkálkodásának köszönhető, aki saját anyagi javaiból fedezi a kiállítások rendezésének költségeit és megtisztel minden kiállítót és szereplőt valami figyelmességgel.