Közjóért kitüntető díj

2018

 

Dicső Zsolt:

Dicső Zsolt 1956-ban született Szekszárdon. 45 éve vesz részt nagyon aktívan Szekszárd irodalmi, művészeti is kulturális életében. Szervezett könyvhetet, nemzetiségi napokat a piactéren, irodalmi zenei fesztiválokat, vezette az ZUG egyesületet a kezdeti Béla király téri időszakban és vezeti a PAD egyesületet közel egy évtizede. Alapító szerkesztője több mint 20 éve a PAD Irodalmi, Kulturális és Művészeti folyóiratnak, publikációi az ország legjelentősebb irodalmi orgánumaiban jelentek/ jelennek meg. Verseit fordították angolra, finnre, németre, japánra. Számos önálló és csoportos képzőművészeti kiállítás részese volt. Közreműködött/közreműködik abban, hogy az irodalom jelesei bemutatkozzanak Szekszárdon és megismerjék a város nagyszerű, kulturális, művészeti hagyományait. A Mészöly Miklós Emléknap és a Szekszárdi Magasiskola szervezésében is aktívan vesz részt. A magyar irodalmi élet jelentős személyisége. Mindig önzetlenül és odaadóan dolgozott/dolgozik szeretett városáért, Szekszárdért.

 

Dr. Bakk Miklós:

1952-ben született a Bihar megyei Székelyhídon. 1990-ben alapító tagja volt a lugosi RMDSZ-nek, majd önkormányzati képviselővé is választották. 1991-ben Lugos város tanácsosaként ő kezdeményezte Szekszárddal a hivatalos kapcsolatfelvétel kezdeményezését, melynek köszönhetően Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Temes megyei Lugos város tanácsa 1993-ban testvérvárosi szerződést kötött egymással. Dr Bakk Miklós azóta is közreműködője és meghatározó személyisége a két város kapcsolatának, Lugos város magyar kisebbsége képviseletének. Kezdeményezésére alakult meg a Lugos-Szekszárd Baráti Társaság és nagy szerepe volt a Facsáddal 1995-ben kialakult partnervárosi szerződés megszületésében is. Intenzív személyes részvételével az együttműködés több irányban terebélyesedő kapcsolatrendszerré forrta ki magát. Szekszárdon tartott előadásai mindig kapcsolaterősítő mozzanatok voltak. Egyetemi oktatói és kutatói munkájával –a kisebbségek helyzete Európában – jótékony hatással van a határon túli magyar kisebbség megítélésére, a magyar-román kapcsolatokra.

 

Dr. Dusa Gáspár:

Dr. Dusa Gáspár 1955. január 7-én született Bonyhádon. Gyermekévei alatt a családja Gyönkön élt. Szülei tanítók voltak az általános iskolában. A gyönki gimnáziumban érettségizett 1973-ban. Mindig jó tanuló volt. Eredetileg földrajz-történelem szakos tanárnak készült, de ez a szakpár abban az évben nem indult a környéken csak Debrecenbe, így az orvosi egyetemre jelentkezett Pécsre. Elsőre nem sikerült a felvételije, de a pálya iránti elhivatottsága miatt a pécsi négyszáz ágyas klinikán műtősként dolgozott egy évet, majd felvételt nyert az orvosi egyetemre. Egyetemi évei alatt is jó közösségi ember volt. Ő szerkesztette az egyetemi rádió zenei műsorait.

1980-ban szerzett orvosi diplomát és szeptemberben helyezkedett el az első és egyetlen munkahelyén, Szekszárdon a Balassa János Kórház traumatológiai osztályán, mint segédorvos. 1983-ban sebészetből, majd 1987-ben traumatológiából és 1992-ben ortopédiából szakvizsgázott. Pályája során számára mindig fontos volt az alázatos, lelkiismeretes gyógyító munka. A lelki és hitéleti beállítottságából adódóan az idős és elesett emberek segítése, gyógyítása a legfontosabb számára. Alapító tagja az 1993-ban alakult Tolna Megyei Baleseti Alapítványnak, amely a kórház gondozási körébe tartozó sérültek ellátásán belül a combnyak-töröttek csípőprotézis beültetését, valamint a térdízületi betegségben szenvedők számára térdprotézisek beültetését támogatja.  A fentiek elősegítése érdekében sokat tett a tudományos ülések, konferenciák szervezése, rendezése érdekében szakmai előadások, kutatások támogatása, bel- és külföldi kapcsolatok kiépítése terén.

A közéleti tevékenysége során meg kell említeni az 1998-ban alakult Szekszárdi Rotary Club tagságát is, mely szervezet jótékonysági tevékenységet végez. Sajnos családi elfoglaltsága és a sok ügyelet miatt a tagságát megszüntette.

Számára a gyökerek nagyon fontosak. Szívesen ápolja a hagyományokat és őrzi az értékeket. Ezért lett lelkes tagja a Szekszárdi Újvárosi Katolikus Társaskörnek is. Fontos számára szűkebb környezete a város: Szekszárd ahol 1980 óta él. Mindig szívesen támogatja a nemes kezdeményezéseket, mellyel a város lakóinak szellemi és lelki fejlődése valósul meg. Ilyen a Művelődési ház felújítása, a templom kupola, a remete és kórház kápolna vagy az újvárosi templom felújítása.

Szereti a zenét. Szívesen vesz részt a városi zenekarok, együttesek fellépésein, rendezvényein. A szabadidő hiánya miatt nem tud bekapcsolódni ezek tevékenységébe, de szívesen veszi elő a harmonikáját egy-egy rendezvényen a jó hangulat megteremtése érdekében.

 

Illés Tamás:

1982 óta él Szekszárdon, ahol aktív közösségi szervezőként (Vállalkozói Szalon elnöke) számos olyan projektet hozott létre, illetve támogatott, amelyek hozzájárultak, hozzájárulnak Szekszárd város jó hírnevének növeléséhez. Széles körű érdeklődés mellett a makrogazdasági, tudományos és közéletünk jelentős személyiségei által tartott színvonalas fórumokon keresztül segíti az érdeklődők, vállalkozók gazdasági ismeretekhez, hasznos információkhoz jutását. Általa a Vállalkozói Szalon munkája az elmúlt 19 év alatt a régióban és országosan is elismertséget vívott ki. Titkárként segíti a Szekszárdi Magyar-Izraeli Baráti Társaság munkáját. Alapítója és titkára a Magyar Közgazdasági Társaság Tolna Megyei Szervezetének. A Szekszárdi Dienes Valéria Általános Iskola Tehetségekért Alapítványának kurátoraként is tevékenykedik. Rendszeres munkát végzett a szekszárdi Rotary Clubban, sok éven át elnöke volt a Tolna Megyei Fogyatékosok Sportszövetségnek, éveken át a Szekszárdi Civil Kerekasztal teendőit is ellátta. Folyamatos segítője és támogatója a jótékonysági rendezvényeknek, civil szervezeteknek.

 

Rotary Club Szekszárd:

A Rotary Club két évtizede végzi karizmatikus, városszépítő tevékenységét Szekszárdon. 2004 óta támogatja a Hospice Alapítványt nem csak pénzadománnyal, hanem elkötelezettséggel, eszközbeszerzéssel, rendszeres jelenlétükkel a rendezvényeiken. Egy évtizedre visszamenőleg folyamatosan támogatja a Tolna Megyei Balassa János Kórházat. Nyomon kísérik a kórház életét, fejlődését évi rendszerességgel különböző adományokkal segítik a kórházi munkát. A 2015. május 15-én átadott közel 100 milliós adománnyal a kórház három osztálya jelentős kórháztechnikai eszközökkel gazdagodott. Az adomány eredményeként a szülészet, nőgyógyászat és gyermekgyógyászat területe kedvezőbb feltételeket tud biztosítani Szekszárd és Tolna megye ellátandói számára. Jelentős a szerepük a városszépítő projektek szervezésében. Az országos elismerést kiváltott Tapintható Láthatatlan Térplasztika megvalósulása a Béla király téren is nekik köszönhető. 2014-ben bekapcsolódtak a „Gift of Life” (Adj életet) országos programba is. Több mint egy évtizede támogatják a szekszárdi iskolák tehetséges fiataljait.

 

Tóth Lászlóné:

Nyelvtanár az egyetemi diplomájának megszerzése óta él Szekszárdon, azóta a Szekszárdi Garay János Gimnázium nyelvtanáraként dolgozik. Példaértékű elkötelezettséggel, hatékonysággal folyamatosan készít fel diákokat közép és felsőfokú nyelvvizsgára. 2005 óta vesz részt az emeltszintű nyelvvizsgák lebonyolításában. A Nyitott Világ Alapítvány országosan is elismert magas színvonalú munkájának szakmai segítője, lelkes és lelkiismeretes szervezője. Tóth Lászlóné oktató-nevelői munkájával nemcsak az idegen nyelvek, hanem a magyar nyelv szépségére, különlegességére is ráirányítja diákjai figyelmét.