Közjóért kintüntető cím

2016

 

Baumann Péterné:

1960. február 28-án született Szekszárdon. Baumann Péterné 1980-ban kezdte meg a munkáját a Babits Mihály Megyei Művelődési Központban. Igen gyorsan megismerkedett és magáévá tette a csoport tevékenységét jellemző és meghatározó munkamorálját, miszerint időt és energiát nem kímélve, minden eszközzel építeni az intézmény pozitív arculatát, növelni a látogatók számát, a folyamatosan használók számára pedig a lehető legkényelmesebb, legsokoldalúbb és legigényesebb lehetőségeket, körülményeket megteremteni, ezt biztosítani és működtetni. Vállalkozó szellemű, gyors, precíz és ötletekkel teli fiatal munkatársként is jelentős, egyre önállóbb feladatokkal bízták meg. A sikeres szervezői munkát mindig szívügyének tekintette. Közönségszervezői munkájában jelentős kapcsolati tőkére tett szert városi és megyei szinten egyaránt. Az ő munkája, rendkívüli munkabírása, szakmai és emberi kvalitásának is vont köszönhető, hogy nagy számban, egyénileg és csoportosan is jelentős tömegek jártak színházba, műsoros rendezvényekre. Már ekkor rábízták az intézmény rendkívül gazdag tevékenységének, a különböző művelődési formák által belakott és túlzsúfolt épület programjainak koordinálását, amit mindig nagy leleményességgel és maximális segítőkészséggel oldott meg. 1990-től rátermettségét, kivételes szakmai és az intézmény iránti elkötelezettségét látva, átvehette a művelődési ház teljes műszaki, logisztikai feladatainak irányítását, amit mind a mai napig nagy odaadással, hihetetlen áttekintőképességgel, legendásan nagy energiával és munkabírással, pótolhatatlan tudással és irigylésre méltó hozzáértéssel végez, az egyre differenciáltabb és gyorsan változó körülmények között. Azonnal reagál az új igényekre, mindig pontosan és eredményesen találja meg az új megoldásokat, állandóan szem előtt tartva az intézmény, az oda látogatók, az állandó csoportok, a profi rendezvények és civilek igényeit és érdekeit. Munkatársait, beosztottjait nagy empátiával kezeli, eredményesen irányítja és mozgósítja a megoldandó feladatokra. Az intézményben történt 2004-es felújításnál és a 2010-2013 között zajlott átépítésnél példaértékű módon szervezete meg és bonyolította a költözéseket, az átalakítással járó változásokat. Folyamatosan, korrekt módon együttműködött a műszaki felügyelettel és a kivitelező vállalkozással. Évtizedek óta szervezi és bonyolítja az állami és társadalmi ünnepeket, ami azt jelenti, hogy 35 éven keresztül munkával ünnepli ezeket az ünnepeket. A város nemzetközi és országos fesztiváljai szervező csapatának tagja. Neve összeforrt a „Babits”-csal. Tulajdonosa az intézmény dolgozói és vezetői által adományozható „Babits Díj”-nak. 35 éve végzett kiemelkedő, megbízható és elismerésre méltó munkája garancia a ma Kulturális Központjának zökkenőmentes, a város kulturális életét meghatározó, eredményes és olajozott működésének.

 

Cseri Jánosné:

1960. március 13-án született Szekszárdon. 1990 óta a Bartina Néptánc Közhasznú Egyesület viseletkészítője, 2003 óta pedig főállású jelmeztárosa. Az Egyesület népviseleteinek készítéséhez alapul szolgál a francia női szabó mestersége és a később megszerzett népi szabászati ismeretek. A 60-as években vásárolt eredeti falusi viseleteket ötletesen, nagy gonddal újítja fel, munkájával segíti megőrizni a hagyományos elemeket a környező falvaink viseletein. Cseri Jánosné kiváló kapcsolatot ápol a 300 táncossal és azok családjaival. Hétvégén, ünnepnapokon, késő este, bármikor rendelkezésre áll, amikor a táncegyüttesek valamelyikének szüksége van a jelmezek ki-és bevételére, illetőleg magára, a munkájára. Munkáját szolgálatnak tekinti. Az általa gondosan, nagy szeretettel karbantartott jelmeztár tartalom-és minőség tekintetében, példaértékű a magyar néptánc mozgalomban. Fáradhatatlan tevékenységével, minőségi munkájával nagymértékben hozzájárul a Bartina csoportjainak sikeréhez. Kedves személyiségével, odaadó magatartásával szolgálja Szekszárdon a köz javát.

 

Dr. Orbán Veronika:

2009-ben kezdte meg szakmai tevékenységét a Szekszárd Város Víziközmű Vállalatnál, az akkori Szekszárdi Víz-és Csatornamű Kft.-ben, a jelenlegi Egyesült Regionális Önkormányzati Víziközmű Zrt.-nél. Munkája során aktív szerepe volt abban, hogy jelentős fejlődés vette kezdetét a vízszolgáltató a vízszolgáltató ivóvíz-és szennyvíz laboratóriumaiban. Új mérési eljárásokat vezettetett be mindkét helyen a laborvizsgálatok terén. Hathatós közreműködése révén sikerült számos korszerű műszert beszerezni mindkét laboratóriumban, részt vett ezen eszközök beüzemelésében és azok szakszerű működtetésének betanításában is. Szakmai munkája során kiemelt figyelmet fordít a laboratóriumokban dolgozó pályakezdő munkatársak szakmai fejlődésére, illetve a már több éve itt dolgozó diplomás szakemberek továbbképzésére. Jelentős szerepe volt abban is, hogy – az E.R.Ö.V. Zrt. szakembereivel közösen – nagyobb hatásfokkal működjenek a víz-és szennyvíztisztítási technológiai berendezések a vállalat szolgáltatási területéhez tartozó településeken. Előadóként részt vett számos olyan szakmai konferencián, ahol sikeresen népszerűsítette az E.R.Ö.V. Zrt. több olyan projektjét is, amelyek így komoly elismerést váltottak ki szakmai körökben a Víziközmű Vállalat számára. Dr. Orbán Veronika munkája mellett jelenleg is oktat felsőoktatási intézményben. E mellett újabb szakmai kiadványon dolgozik, ennek eredményeként egy olyan kézikönyv készülhet el a Magyar Tudományos Akadémiával együttműködve, amely jelentős segítséget nyújt majd abban, hogy egy teljes körű és minden részletre kiterjedő információval segítse a víz-és szennyvíz ágazatban tevékenykedő aktív szakembereket és a területtel még csak ismerkedő felsőoktatásban résztvevő hallgatókat is. Mindezek mellett számos szakmai szervezet tagja, tevékeny munkájával segítve azok működését is.

 

Horváth Jánosné:

1993 októbere óta tagja – családjával együtt – Szekszárd-Újvárosi Római Katolikus Társaskörnek. A társaskör 1994. évi Közgyűlésén kérték fel a tagok, hogy vállalja el az egyesület pénzügyeinek rendezését, mely feladatot egészen 2016 februárjáig ellátta. Ezen időszak alatt a kezdeti, alig néhány ezer forintos társasköri vagyont aktív munkájával jelentősen megnövelte. A sokévi kiemelkedő munka elismeréseként a társaskör közgyűlése 2011 januárjában általános elnökhelyettesének választotta, ezt a tisztséget azóta is betölti.

Közreműködésével 1996-ban a régi fényképek és az idősebbek elmesélése alapján felelevenítette a századelőn – méltán nagy népszerűségnek örvendő rendezvényét, a Szüreti bált. A Szüreti bál minden évben a „Szekszárdi Szüreti Fesztivállal” egy időben, ahhoz kapcsolódóan, de önálló rendezvényként kerül megtartásra. Horváth Jánosné főszervezésében – 2016-ban, immár huszonegyedszerre rendezte meg a társaskör a hagyományos évi Szüreti bálját és felvonulását. A 400-500 fős szüreti báloknak már visszatérő külföldi vendégei vannak Romániából, Svédországból, Németországból és Finnországból is, ezzel is öregbítve nem csak a társaskör, de Szekszárd város hírnevét is. 2006 őszén az önkormányzati választásokon Szekszárd-Újvárosi Római Katolikus Társaskör és a Német Nemzetiségi Egyesület képviseletében kompenzációs listáról Szekszárd Megyei Jogú Város Közgyűlésének tagja lett. Önkormányzati képviselőként is a tőle megszokott aktivitással és odaadással tevékenykedett. Ezt legfőképpen az bizonyítja, hogy 2009. évben neki ítélték oda az „Év képviselője” kitüntető címet az Állampolgári Részvétel Hetén a szekszárdi polgárok. 2010 őszétől a Szociális és Egészségügyi Bizottság külsős tagjaként elkötelezett szolgálója a közjónak. Horváth Jánosné útján – Szekszárdon egyedüliként – a társaskör csatlakozott az EU élelmiszerprogramhoz, melynek keretében 2007. és 2010. között 10 alkalommal sikerült élelmiszercsomagot osztani az arra jelentkező rászoruló tagoknak, szekszárdi lakosoknak, családoknak. A kiosztott élelmiszer mennyisége tonnákban volt mérhető. A programban való részvételt és az adományosztást Ő koordinálta és vezette le. Általa 2009. év elején a társaskör is csatlakozott a „Szépítsük együtt Szekszárdot!” programhoz. A társaskör rendezvényeinek otthont adó Szent István Házat 2006, 2009 és 2014 nyarán, három ütemben a társaskör tagjai – társadalmi munkában – felújították kívülről-belülről. A nagyszabású felújítás sorozat teljes levezetését és koordinálását, szintén Ő vállalta magára. Horváth Jánosné közbenjárása révén 2006 óta minden év decemberében a társaskör 70 év feletti tagjainak karácsonyi ajándékcsomagot osztott az általuk szervezett karácsonyi ünnepség keretében. Havonta két alkalommal fogadóórát tart a Szent István Házban, mely még a nyári hónapokban sem marad el. Ezen fogadóórák mellett telefonon is készséggel áll a lakosok rendelkezésére. Közvetlenségét, élő kapcsolatát a lakosokkal, valamint szociális érzékenységét rengeteg egyéb cselekedete is bizonyítja. Szekszárd Újvárosa, a Társaskör, valamint Szekszárd civil szervezeteinek érdekei – személyében – megfelelő képviselőre találtak.

 

Szabó Balázs:

1977. március 19-én  született Zalaegerszegen. Iskolai tanulmányait Nagykanizsán végezte el. Több mint 15 éve kezdett el dolgozni a Tesco Global Zrt.-nél. Szekszárdra Mohácsról érkezett, a városban az igazgatói posztot 6. éve tölti be. Amikor átvette a szekszárdi áruházat, első dolga között szerepelt, hogy a helyi és közösségi kapcsolatokat megerősítse. Tevékenysége sikeresnek is bizonyult, mert nagyon jó kapcsolata alakult ki a városvezetéssel, civil szervezetekkel, vállalkozásokkal, egyházzal, médiával, iskolákkal, óvodákkal és nem utolsó sorban a lakossággal. Az állampolgárok életének, illetve anyagi javainak védelme érdekében a katasztrófavédelem szervezetével együttműködve aktív, önzetlen, kezdeményező tevékenységet vállalt. Önkéntesként részt vett az árvízi védekezési és helyreállítási munkálatokban. Támogatta és konstruktív együttműködéssel segítette a katasztrófavédelem alapfeladatainak teljesítését, rendezvényeit. Állandó életeleme a jótékonyság. A Tolnai Népújsággal együtt folyamatosan keresi fel a rászorulókat és próbál enyhíteni hétköznapi gondjaikon, nem csak az ünnepek alkalmából. A Katolikus Karitásszal és a Magyar Vöröskereszt Tolna Megyei Szervezetével rengeteg közös projekt keretében szolgálja a közjót. Neve szorosan kapcsolódik a Szekszárdon megrendezett Pünkösdi Hal-és Vad Ünnephez, Szüreti Napokhoz, Mesefesztiválhoz, kiírt rajzversenyekhez, karácsonyi adományozásokhoz. Sportesemények rendszeres támogatója. Ezen felül önkéntes munkával is szolgálja Szekszárdot. 2012. október 15-én kezdeményezésére „Tisztítsuk meg a várost!” mottóval tartott akciónapot kollegáival a „Szépítsük együtt Szekszárdot!” mozgalom keretében. A napjainkban is működő „Tavaszi nagytakarítás” program állandó, lelkes résztvevője és környezetének motiválója. Szabó Balázs 2015 novemberében a Megyei Vöröskereszt Ezüst Érdemrendjét vehette át. 2016-ban a Tolna Megyei Balesetmegelőzési Bizottság kitüntető oklevéllel, a Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság pedig a „Polgári védelem világnapja” alkalmából rendezett ünnepségén elismerő oklevéllel jutalmazta. Példaértékű, önzetlen, őszinte szeretettel végzett szolgálatai bizonyítják, hogy nem csak vallja, hanem naponta valóra is váltja, hogy „jobb adni, mint kapni”. Ezzel is kiteljesíti szeretett városában a közjót.

 

Szegedi Dezsőné:

1942. január 6-án született Bácsjózseffalván. Férjével, Szegedi Dezsővel Szekszárdon találtak végleges otthonra. Két gyermekük született, Dezső, aki a tanári pályát választotta, és lányuk Emerencia aki építész lett. Az aktív munkával töltött éveit, könyvelőként dolgozta végig. Különböző szekszárdi vállalatoknál, cégeknél volt alkalmazásban. Munkájában mindig becsületesen, a legnagyobb szakmai hozzáértéssel és pontossággal dolgozott, és teszi ezt ma is. Nyugdíjazása után is könyvelőként tevékenykedik.  E mellett nagy cselekvési kedvvel vesz részt a város életében. Számítani lehet mindenkor tevékeny jelenlétére. Létrehozta, megalakította a Nyugdíjasok Polgári Körét. Aktív szerepet vállalt a Bukovinai Székelyek Szekszárdi Egyesületének megalakításában, és 4 éve ennek vezetője, elnöke is lett. Vezetése alatt lett egyre ismertebb és elismertebb az egyesület, Szekszárd városában és a megye különböző településein. Jó viszonyt ápol és tart fenn az országos és a különböző településeken működő székely egyesületekkel. Jól működő kapcsolatait a közösség érdekében használja. Más civil szervezetekkel is aktív és jó viszonyt ápol. Az egyesület fejlődésének érdekében figyeli és írja a pályázatokat. Az egyesület tagjait hozzáértéssel, empátiával aktivizálja a különböző országos, városi és egyesületi fesztiválokon, rendezvényeken való részvételre. Évente szervezi a kirándulásokat az Óhazába, Bukovinába - az egyesület tagjainak. Ösztönözte és támogatta a Maroknyi Székely Dalkör megalakítását. Pályázatokon elnyert összegek segítségével elkészíttette a dalkör formaruháját. Energiát nem sajnálva szervezi a már hagyománnyá vált és jegyzett, Máriagyűdi Búcsúra való zarándoklatot. Nagy érdeme van abban is, hogy Újvárosban „megszületett” a Bukovinai Székelyek Tere, melynek ékessége a hat kopja. Minden fizikai és szellemi, kapcsolati tőkéjét mozgósította a cél érdekében, hogy a Bukovinai Székelyek Szekszárdi Egyesületnek állandó helye, háza legyen. Ezt az áldozatos munkáját is siker koronázta. 2016. június 18-án avatták fel a székelyek házát. Aktív közéleti személyiség, aki folyamatos szolgálja Szekszárdon a közjó kiteljesítését.