Közjóért kitüntető cím
2006
- Dr. Deli István
- Dr. Ferincz Jánosné
- Szekszárdi Gárdonyi Zoltán Református Együttes
- Szekszárd Junior Stars
Dr. Deli István(+):
Pedagógus, nyugalmazott főiskolai tanár. Fácánkertbe született 1932. június 4-én. A Simonmajori elemi népiskola, majd a szekszárdi polgári fiúiskola elvégzése után 1950-ben a budapesti kereskedelmi szakiskolában érettségizett. 1966-ban a Szegedi József Attila Tudományegyetem Bölcsésztudományi Karán orosz szakon szerzett diplomát, és 1966-ban ELTE-n kapott pedagógiai oklevelet, majd Debrecenben doktorált „A tanulásirányítás feltételei és elméleti problémái” témakörből. Tudományos ismereteit az akkori Szovjetunióban és az NSZK-ban is bővítette. Gimnáziumi tanár, majd igazgató Nagyatádon. 1959-től a Kaposvári Tanítóképző Főiskolán teljesedik ki pedagógusi és vezetői hivatása: intézeti tanár, főiskolai docens, tanszékvezető főiskolai tanár, gyakorlati képzést irányító igazgató, illetve főigazgató-helyettes. Munkatársaival együtt igen sokat tett azért, hogy Tolna megyében felsőfokú intézmény jöjjön létre. Ennek előkészítésében, megalapozásában aktívan részt vett. Ezek a tevékeny évek alapozták meg a későbbi szekszárdi sikereket. 1983-tólnyugdíjba vonulásáig a Kaposvári Tanítóképző Főiskola Szekszárdra kihelyezett tagozatának igazgatója, majd az önálló főiskola főigazgatója. Munkásságának gyümölcse, hogy a tolna megyei közoktatás társadalmi igényeit felismerve bővíteni tudta az intézmény funkcióit, valamint megteremtette a feltételeket az intézmény önállóvá válásához. Keze nyomát dicséri a főiskola dolgozóinak közössége, a 300 fős kollégium, a 16 tantermes gyakorlóiskola, a 8 csoportos gyakorló óvoda, a felépült műhelyek, raktárak és tanpályák. Életművének koronája, hogy 1990. szeptember 10-én megtörténhetett az Illyés Gyula Pedagógiai Főiskola névadása és önálló intézménnyé avatása, amelynek első főigazgatója volt. 1991-től nyugdíjas, de főiskolai tanárként továbbra is igényt tartanak munkájára Kaposváron. A továbbképzési szak gyakorlatvezetője, a „Képzés és Gyakorlat” című pedagógiai folyóirat felelős szerkesztője, szakmai lektora. Tudományos igényű publikációnak száma megközelíti a félszázat. Hazai és nemzetközi konferenciák előadója, tantervek és szakkönyvek írója. Gyakorta kérik fel konzulensnek különböző pedagógiai, oktatásszervezési témákban.
Dr. Ferincz Jánosné:
Pedagógus, igazgató, szakértő. 1946. szeptember 8-án Szekszárdon született. Budapesten a Közgazdaságtudományi Egyetemen szerzett számítás-statisztika szakos diplomát 1970-ben, majd 1993-94-ben kiegészítő tanulmányokat folyatott marketingből és számítógép kezelésből. Teljes szakmai életútjával szeretett városát szolgálja. 1969-től a Bezerédj István Kereskedelmi és Közgazdasági Szakközépiskola, Kereskedelmi Szakiskola közgazdasági és kereskedelmi tanára, majd 1979-től szakmai igazgató-helyettes, 1993-tól az intézmény európa szintűvé fejlesztő igazgatója. A kor kihívásait jól felismerve kapcsolódott be közgazdasági és marketing területen ai iskola szakképzés fejlesztését biztosító Emberi Erőforrások Fejlesztése című programba. marketing területen az angliai és a hollandiai tanulmányait is kamatoztatta a tantervfejlesztő, tankönyvkészítő munkában. Sikeres marketing tankönyvek szerzőjeként a Munkaügyi Minisztérium 1996-ban mentori feladatokkal bízta meg. Magas szintű szakmai felkészültsége, hivatásszeretete tükröződik a vizsgaelnöki és szakértői munkájában is. Dicséretes módon fejleszti az intézmény nemzetközi és belföldi kapcsolatait. Elévülhetetlen érdemeket szerzett az eredményes pályázati tevékenységével, melynek köszönhetően az intézmény pedagógusai és diákjai a Socrates és Leonardo pályázatok nyerteseiként már megélhetik az Európai Unio oktatási programjába történő integrálódást is. a hollandiai és finnországi szakmai látogatásai nyomán kollégái és diákjai is képezhetik magukat külföldön, ahol élő nemzetközi kapcsolatokat alakítanak ki. Igényes, korszerű intézményvezetői munkájának köszönhetően folyamatos az iskola megújítása, fejlesztése. Elkötelezett pedagógusként segíti a tanulók felzárkózatását. Eredményes vezetőként egy kiváló tantestülettel szolgálja a felnövekvő nemzedék nevelését, szakmai felkészítését.
Szekszárdi Gárdonyi Zoltán Református Együttes (Naszladi Judit):
A Szekszárdi Gárdonyi Zoltán Református Együttes 1994-ben Lemle Zoltán lelkész hívta életre Szekszárdon. Az alapító szándéka szerint az együttes elsődleges célja, hogy a református gyülekezetben, a hitéleti rendvényeken, egyházzenei koncerteken és zenés áhítatokon szolgáljon. Az egyházi közreműködésen kívül városi és megyei rendezvényeken is szerepet vállalnak. Felkérésre többek között jótékony célú hangversenyeken, kiállítás-megnyitókon is részt vesznek. A kezdetben 12 tagú énekkar létszáma és repertoárja az évek során gyorsan nőt. Az együttes a megalakulásának pillatatától magas színvonalú művészeti tevékenység jellemi. Méltóképpen csendül fel előadásukban nemcsak a protestáns egyházi zene, hanem a klasszikustól a kortárs zeneszerzők műveiig ívelő kórusirodalom számos gyöngyszeme is. Naszladi Judit karnagy vezetésével a kórus hagyományt teremtett 1999-től Kodály Zoltán születésnapján, december 15-én, évente megrendezik Szekszárdon a magyar Kórusok Napjának ünnepi hangversenyét, s ezzel a város kulturális életének szervezésében is elévülhetetlen érdemeket szereztek. Az énekkarok országos minősítő versenyén 2000-ben fesztiválkórus fokozatot, 2004-ben hangversenykórus fokozatot szereztek. 2004-ben, a kórus megalakulásának 10. évfordulóján a Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetségének Elnöksége díszoklevéllel fejezte ki köszönetét az együttesnek a magyar zenekultúra szolgálatában kifejtett fáradhatatlan és eredményes tevékenységéért. A Gárdonyi Zoltán Református Együttes magas színvonalú művészeti tevékenysége, az egyházi és világi zenei rendezvényeken vállalt szolgálatai, a kórus hagyományteremtő munkássága, a város kulturális életében betöltött példamutató szerepvállalása elismeréseként.
Szekszárd Junior Stars :
A zenekar 2000. novemberében alakult a szekszárdi Liszt Ferenc Művészeti Iskola jazz-tanszakaszos növendékeiből. A mindig teltházas koncertjeinken egyre növekvő sikerekkel szerepelnek. A gondosan összeállított programok, és a modern big-band hangzás méltán vált ki nagy elismerést a műfajt kedvelő, igényes hallgatóság körében. A 19 tagú együttes koncert-repertoárjában elsősorban világhírességek újra hangszerelt jazz standard kompozíciói szerepelnek. Az első Budapesti Big Band Találkozón 2001-ben ifjúsági kategóriában III., a Zeneiskolai Zenekarok Országos Versenyén 2002-ben I. helyezést értek el. Ennek elismeréseként 2004-ben részt vehettek Svédországban az Európai Ifjúsági Zenei Találkozón. Ugyanebben az évben Bittigeim-Bissingenben kirobbanó sikert aratott a zenekar a városi zeneiskolák koncertjén. Az első CD-jüket 2003-an adták ki. Az eredmények alapján a tehetséges zenekar 2004-ben nyilvános rádiókoncertet adott a Magyar Rádió Márványtermében. CE felvételük a Magyar Rádió Stúdiójában készült el. 2005-ben a Nemzeti Színházban nagy sikerrel képviselték a bemutatkozó Tolna megyét. A zenekar művészeti vezetője Molnár Ákos, aki a SYRIUS Együttes tagjaként vált ismertté, majd 10 évig zenei rendezőként dolgozott a Magyar Rádiónál. Tizenöt év külföldön végzett munkája során is megmaradt élő kapcsolata a magyar zenei élettel. Az együttes művészeti vezetőjeként példaértékű elhivatottsággal, kiváló szakértelemmel, áldozatos munkával a roppant tehetséges és lelkes fiatalokból álló zenekart városunk zenei életének meghatározó elemévé fejlesztette. Számtalan városi ünnepség és jótékonysági rendezvény résztvevőiként is szolgálák a közjót.