Közjóért kitüntető cím

2005

 

 

Dobai Tamásné:

1946-ban Lajosmizsén született. 1968-ban a Zeneművészeti Főiskolán, Pécsen szerzett diplomát. A Liszt Ferenc Művészeti Iskola tanszakvezető zongoratanáraként dolgozik. Korábban megyei szakfelügyelőként is segítette kollégái szakmai fejlődését. Kiemelkedő, lelkiismeretes pedagógiai tevékenységét tanítványainak megyei és országos szinten elért számos sikere is fémjelzi. Ennek köszönhetően több alkalommal is elnyerte a legjobb felkészítő tanárnak járó elismerést. Példaértékű szakmai és emberi tulajdonságai eredményeként egykori tanulói közül sokan választották élethivatásul a zenei pályát. Sokoldalú szolgálatkészségét bizonyítja, hogy nem csak pedagógusként, hanem a megyében és a városban folyó zenei élet fáradhatatlan szervezőjeként is jelentős eredményekkel öregbíti városunk hírnevét. Kezdeményezője és egyik létrehozója a Tolna Megyei Zongoraversenynek, jelentős szerepe van a Zenetanárok Országos Zongoraversenyének és a Zongoráért Alapítvány jótékonysági hangversenyeinek lebonyolításában. Állandó közreműködője szinte valamennyi városi jótékony célú hangversenynek. Művészi színvonalú zongorajátékával méltó partnere bármely előadónak, másfél évtizede kiváló előadóként tagja a Szekszárdi Madrigálkórusnak. Egyéniségét, művészi és pedagógiai tevékenységét kollégáihoz és valamennyi vele kapcsolatba kerülő emberhez való viszonyát a segítségnyújtás, az elismerésre nem törekvő munka, a feladatoknak mindent alárendelő alázat jellemzi. Több évtizedes kiemelkedő pedagógiai tevékenysége, országos és megyei versenyeken növendékei dobogós helyezése, a jótékonysági és alapítványi hangversenyeken való aktív közreműködése elismeréseként Szekszárd Megyei Jogú Város Közgyűlése „Közjóért” kitüntető díjat adományoz Dobai Tamásnénak. 

 

Heim Károly és Heim Károlyné:      

Heim Károly villamos üzemmérnök 1947-ben Majoson született. Farkas Terézia a Tolna Megyei Balassa János Kórház dokumentációs osztályának csoportvezetője 1951-ben Úzdon látta meg a napvilágot. Példaértékű szeretetkapcsolaton nyugvó házasságukban öt gyermeket nevelnek végtelen türelemmel és odaadással. A Heim házaspár rendkívül fogékony a társadalmi és közéleti problémák megoldásában való együttműködésre, a közjó szolgálatára. Rendszeres résztvevői a Civil Casinonak, Károly elnöke a Szekszárdi Civil Kerekasztalnak, alapító tagja a Szekszárdi Civil Szervezetek Közösségének. Kiemelkedő a szerepük a Szekszárdi Nagycsaládosok Egyesületének 15 évvel ezelőtti életre hívásában. Az egyesület azóta is az ő irányításukkal működik, melynek köszönhetően 48 család egymást segítő közösségévé szerveződött. A Heim házaspár lelkiismeretes, önzetlen, kitartó munkával szervezi a közösségi programokat, az adománygyűjtési és szétosztási akciókat. A nagycsaládosok életkörülményeit jelentősen javítják sikeres pályázatíró tevékenységükkel is, sok család csak általuk jut el színházba, nyaralni az országon belül. Az ő érdemük, hogy 2002-ben Szekszárdon került megrendezésre az Országos Nagycsaládos Karácsony. Munkájukat a NOE kétszer „NOE-díjjal” jutalmazta. 2004-ben az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter „Pro Familis” díjat adományozott nekik. A 15 éven át a szekszárdi nagycsaládosok életét segítő áldozatos közösségi szolgálatuk és a példaértékű közéleti tevékenységük elismeréseként Szekszárd Megyei Jogú Város Közgyűlése „Közjóért” kitüntető díjat adományoz Heim Károly és Heim Károlynénak.

 

Márka István:           

Gépészmérnök, ügyvezető igazgató. 1968. július 5-én Szatmárnémetiben született. 1992-ben Temesvári Műszaki Egyetemen szerzett gépészmérnöki diplomát, melyet a Budapesti Művészeti Egyetemen honosított. A belga Van de Welde csoport központjában történt felkészülés után a szekszárdi Van de Welde Kft. válsághelyzetből történő kivezetésére kapott megbízást 1994-ben a belga ügyvezetéstől. Márka István sikeres válságmenedzselésének köszönhetően a cég árbevétele megtöbbszöröződött, az alkalmazottak száma rövidesen meghaladta a 100 főt. Lelkiismeretes, kitartó, következetes munkájának és érvelésének eredményeként a belga ügyvezetés további két üzemcsarnokot telepített Szekszárdon. A példaértékű, kiváló vezetői munkájának köszönhetően a Kft. gazdasági mutatói folyamatosan javulnak, 2003-ban is rekordévet zártak. Az alkalmazottak száma mára már meghaladja a 430 főt. Márka István a cégvezetői munkája mellett elkötelezetten törekszik dolgozói élet- és munkakörülményeinek javítására, mára több száz család neki köszönheti anyagi biztonságát, életminőségének javulását. Méltán nevezhetjük őt városunk gazdasági misszionáriusának is. Az egy évtizeden át kifejtett példaértékű és rendkívül sikeres válságmenedzselő, gazdaságfejlesztői, munkahelyteremtő tevékenysége, a szekszárdi családok életminőségét jelentősen javító áldozatkész vállalatvezetői elismeréseként.

 

Palotás Zoltán:

Tanár, közoktatás-szakértő, igazgató.

1956. április 19-én született Siklóson. A kaposvári Tanítóképző Főiskolán általános iskolai tanítói, majd a Janus Pannonius Tudományegyetem Tanárképző Főiskoláján történelem tanári, később egyetemi pedagógia előadói diplomát, majd a BME Természet- és Társadalomtudományi Karán közoktatási szakértői mentori végzettséget szerzett. Szekszárdon 12 évig volt elismert pedagógus. Felkészültségét, korszerű pedagógiai szemléletét, jó kapcsolatteremtő képességét pedagógiai szaktanácsadóként, majd igazgatóhelyettesként a Tolna Megyei Pedagógiai Intézetben kamatoztatta. A rendszerváltást követő négy évben Szekszárd Város Művelődési Bizottságának külső szakértő tagjaként, valamint művelődési csoportvezetőként jelentős szerepe volt az önkormányzati közoktatás-irányítás pedagógiai koncepciójának kidolgozásában. Jelenleg a Qualy-Co Oktatási Tanácsadó Intézet szakmai igazgatója. Pedagógiai vezetői, önkormányzati és szakértői körökben számos publikációjával is közismert az országban. Közoktatási fórumok rendszeres előadója országszerte. Pedagógus és önkormányzati szakmai körökben ismert és elismert szakember. Palotás Zoltán 1995 óta szervezi Szekszárdon az „Önkormányzat és közoktatás” nevet viselő konferenciát. A konferenciasorozattal a hazai közoktatás-irányítás egyik legjelentősebb információs központjává vált. Széles körű kapcsolatrendszere biztosítja a fórum tartósan magas színvonalát, így városunk rangját és jó hírnevét is növeli ez a tanácskozás. A közel három évtizedes kiemelkedő színvonalú pedagógusi, közoktatási szakértői, tanügy-igazgatási, iskolafejlesztési munkássága, valamint a tíz év óta országosan is hiteles „Önkormányzat és Közoktatás” konferencia főszervezői tevékenysége elismeréseként.

 

Paul Kindt:    

Szekszárd és Waregen városa között 1993-ban létesült testvérvárosi kapcsolat, melyek kialakulásában és az azóta is tartó baráti viszony ápolásában Paul Kindt elévülhetetlen érdemeket szerzett. A két város közötti kapcsolatban a sport volt a kiindulópont, Paul Kindt Paul Wielfahrt barátjával a 90-es évek elejétől szervezte a waregemi női kosárlabdacsapat részvételét a Sió-kupán. Kapcsolatot létesített a szekszárdi teniszklubbal és női futballcsapattal, amelyet több közös torna is követett. Paul Kindt a waregemi szenior fúvószenekar karnagya is egyben és a szekszárdi Liszt Ferenc Művészeti Iskola fúvószenekaraival több fellépést szerveztek a két városban. Waregemben működő Szekszárdi Baráti Társaság tagjaival közösen számtalan segélyszállítmányt juttattak el szekszárdi iskolák és intézmények hátrányos helyzetű gyermekeinek, akiket kétévente waregemi családok mintegy két hétre vendégül is látnak otthonaikban. A jótékonysági akciók pénzügyi fedezetét az ottani Baráti Társaság állja teljes egészében. 2004-ben a Szivárvány Iskola mintegy 5000 euró összegű támogatásban is részesült. A Paul Kindt által az Uniós csatlakozásnak tiszteletére szervezett    500 eurós adományból gazdagodott a Prométheus park melletti játszóterünk. Szekszárd Megyei Jogú Város Közgyűlése Paul Kindt alpolgármester kitüntetésével egyben a waregemi Szekszárd Baráti Társaság tagjainak is szeretné megköszönni áldozatos és nagylelkű tevékenységüket.  

 

Szekszárd Jazz Quartet:       

A dr. Kelemen Endre által alapított és vezetett Szekszárd Jazz Quartet –kezdetben trió – 1970 óta a Babits Mihály Művelődési Ház egyik legreprezentatívabb együttese. Kezdettől fogva az igényes, egyéni hangzást igénylő muzsikálással jegyezte el magát a zenekar. Az amatőr zenészekből álló trió rövid időn belül nagy népszerűséget szerzett Szekszárdon a jazz muzsikának. Fellépéseikkel megalapozták a város jazz életéről szóló hírnevet. 1982-re az együttes (2 tag Radnai Tibor és Lörinczy Gyula halála miatt) átalakult és quartet formációban folytatta rendkívül sikeres és népszerű munkáját. Fellépések, vendégszereplések, megtisztelő felkérések és sorra megjelenő önálló lemezek, majd CD-k jellemzik a mai napig folytatódó sikersorozatot. A méltán népszerű együttes fellépett Angliában, Bezonsban, Lengyelországban. Hazai szerepéseik között emlékezetes a Szegedi Jazz Napokon, a Kanizsai Jazz Fesztiválon való fellépésük. A Magyar Rádió márványtermében valamennyi lemezüknek önálló koncertbemutatója volt, s az ott készült felvétel mindegyikét sugározta a Magyar Rádió. Bemutathatták műsorukat az új Nemzeti Színházban is. Játékukról a legnagyobb és legismertebb hazai jazz zenészek is komoly szakmai elismeréssel nyilatkoznak. Városunk zenei életének egyik alapköve az együttes. Az igazán reprezentatív rendezvények felkért résztvevői. Az együttes tagjai dr. Kelemen Endre, dr. Hulin István, Soponyai József magánemberként is elismert, megbecsült szakemberek, akik civil foglalkozásuk mellett magas színvonalra fejlesztették a jazzmuzsikálás csak rájuk jellemző hangzáskultúráját, feldolgozott és saját szerzeményeik ma már a jazz „zeneirodalom” része. 2005-ben jelent meg 12. CD lemezük. A 35 éves folyamatos művészeti munkájuk, kimagasló zenei tevékenységük, a város kulturális életét meghatározó értékteremtésük, a kortárs jazz muzsikálást magas szinten művelő teljesítményük elismeréseként.