Prof. Dr. Ternák Gábor
Belgyógyász, infektológus, trópusi betegségek szakorvosa
Prof. Dr. Ternák Gábor 1945. május 30-án született Zalaegerszegen. Középiskoláját Baján végezte, majd Pécsett az Orvostudományi Egyetemet cum laude minősítéssel végezte el 1969-ben. Nős, 2 nevelt lánya életében az édesapa szerepét tölti be a mai napig.
Első munkahelye a Baranya Megyei Kórház Fertőző Osztálya volt. 1975 februárjától 1978 júliusáig Nigériában, majd 1980 novemberétől 1983 februárjáig Laoszban dolgozott orvosként. Ezen évek tapasztalata alapozta meg a tropikus betegségek gyógyításában elért hírnevét. Három szakvizsgával rendelkezik. (belgyógyászat, fertőző betegségek, trópusi betegségek) Tudományos fokozata: Ph.D., med. habil.
1983-tól 1996-ig a Tolna Megyei Kórház Infektológiai Osztályának osztályvezető főorvosának nevezték ki Ternák professzor urat. Nevéhez fűződik a modern szemléletű fertőző beteg ellátás bevezetése Szekszárdon. Ő indította el a májbeteg gondozót és a lázambulanciát. Szekszárdi munkásságáról több tudományos közleményben és előadásban számolt be. Gyógyító tevékenysége mellett közéleti aktivitásával is szolgálta városunkat. 1988-ban részt vett az akkor még önkéntes tagságon alapuló, Magyar Orvosi Kamara újjászervezésében. 1988-ban – még erős pártállami ellenszélben – megalapította a nagy érdeklődés kísérte Szekszárdi Orvos Club-ot, melyet 1996-ig – Pécsre költözéséig – vezetett és szervezett. Ez a klub, nevével ellentétben, nem csak orvosoknak és egészségügyi dolgozóknak szólt, hanem teljes mértékben nyitott volt minden érdeklődő számára. Általános közéleti – akkor hiánypótló – funkciót vállalva, politikusokat és közéleti személyiségeket hívott meg a politikai paletta minden oldaláról. A vendégeket kulturált hangnemben, elfogulatlanul kérdezte a közvéleményt foglalkoztató problémákról és moderációja mellett a közönség is tehetett fel kérdéseket.
Rendszerváltás után Antall József volt rá olyan hatással, hogy belépett az MDF-be. 1990-1994 között Szekszárd első, nagy fölénnyel szabadon választott országgyűlési képviselője. Sokszor fogadó óráin kívül, a szabad idejében fogadta a választó polgárokat, és személyesen igyekezett közreműködni helyi problémák megoldásában is. Ezen időszak alatt az Európa Tanácsi Delegáció tagjaként az ET Egészségügyi-Szociális, valamint a Nem Tagországok és a Politikai Bizottság munkájában vett részt. Ezen kívül a Parlament Honvédelmi Bizottságának is a tagja volt. Mindemellett a parlamentben is folyamatosan fontosnak tartotta, hogy nemzetközi elkötelezettségei között, Szekszárd és a kórház érdekében tevékenykedjen.
1991. január 13. és 1991. május 29. között az Öbölháborúban vett részt a magyar Kontingens tagjaként. 1993. május és 1993. június között az Interparlamentáris Unió felkérésére Kambodzsában választási megfigyelőként működött közre.
1996 januárjától a Baranya Megyei Kórházban (Pécs) az Infektológiai Osztály osztályvezető főorvosának nevezték ki. A Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Infektológiai, Katasztrófaorvostani és Oxyologiai Intézetének az igazgatója 2004-2010 között, valamint a Klinikai Infektológia és Migrációegészségügyi Tanszék vezetője.
2005-től a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvosi karának professzora.
A Szegedi Egyetem vendégelőadója. A Szomáliai Mogadishu Benadir Egyetem meghívott professzora. A Kenyai Eldoret MOI Oktató Egyetem és a Nigériai Zaria város Ahmadu Bello University vendég professzora. Az utóbbi egyetemen folyamatosan tart órákat. Több trópusi tanfolyam és továbbképzés megszervezője a PTE, valamint a MH Egészségügyi Szolgálatának együttműködése révén.
Az Európai Antibiotikum Fogyasztás Felügyeletének magyarországi képviselője 2001-2011 között. Több orvosi társaság – a Magyar Kemoterápiás Társaság, a Magyar Gasztroenterológiai Társaság, a New York Academy of Siences, a Szakmai Kollégium, és a Szakmai Kollégium Infektológiai Szakmai Tagozata – tevékenységét gazdagította tagságával. A Magyar Infektológiai Társaság elnöke volt 1997-2003 között (2 ciklusban). Jelentős tudományos tevékenységét tükrözik a publikációi is: 226 cikk, könyv és könyvfejezet szerzője, kongresszusi előadásainak száma 150, IF: 174,3, citációs indexe 1723. A Magyar Köztársaság Kardokkal díszített Csillagrendjének kitüntetettje, a Gerlóczy Zsigmond emlékérem tulajdonosa.
Dr. Prof. Ternák Gábor infektológus belgyógyász, a tropikus betegségek nemzetközi tapasztalattal rendelkező orvosa 2014-ben nagyot váltott, szeptember közepétől hazánk nigériai nagykövete lett Abujaban. Ebben a szolgálatában is hű maradt szekszárdi gyökereihez és a tőle telhető legjobb feltételeket igyekszik megteremteni az érintett szakembereknek.
Ternák professzor úr elévülhetetlen érdemeket szerzett a szekszárdi modern szemléletű fertőző beteg-ellátás bevezetésében, az orvosok közéleti tevékenységének motiválásában.Sokat tett a hazai infektológia, trópusi medicina népszerűsítéséért, oktatásáért. Egyedi értékeket teremtett az egyetemi oktatásban, az egészségügyi politikában, az antibiotikum fogyasztás hazai felmérésében, valamint a hazai katonai egészségügy nemzetközi elismertetésében.